Mennonici -
Mennonityzm - jeden z odłamów anabaptyzmu (swą nazwę wywodzi od swego założyciela Menno Simonsa). Wykształcił się w XVI wieku w Holandii – główne jego zasady wyłożone zostały w piśmie "Fondamentboek" autorstwa Simonsa. Są to przede wszystkim:
  • chrzest dorosłych, jako bardziej świadomych Chrystusa
  • możliwość wykluczenia z gminy mennonickiej grzeszników
  • możliwość wyboru pasterzy przez wiernych
  • całkowity zakaz noszenia i używania broni
  • zakaz przysięgania na cokolwiek
  • zakaz sprawowania wysokich urzędów
W wyniku prześladowań sekta mennonicka opuściła Holandię w 1555 roku i szukała przyjaznego miejsca do osiedlenia się w całej Europie.

W Polsce mennonici osiedlali się między innymi na Żuławach, na terenach dotychczas nie zamieszkanych. Byli niezwykle pracowici, wykazywali się ogromną zręcznościa i kunsztem jeśli chodzi o osuszanie bagien, w ciągu stu lat udało im się osuszyć spory kawałek ziemi. Mennonici skupiali się w gminach flamandzkich i fryzyjskich. Stworzyli kulturę o niezwykle surowych obyczajach i zasadach, ich "religią" była praca. Po rozbiorach mennonici szybko ulegali germanizacji (czemu sprzyjało podobieństwo językowe niderlandzkiego i niemieckiego).

Pozostawili po sobie ciekawą kulture materialną, zadbane wioski, schludne i czyste chałupy, a może przede wszystkim liczne cmentarze o fantazyjnych nagrobkach (można je
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.