thumb|245pxl|Winieta z XVII-wiecznego druku żałobnego Memento mori (łac. pamiętaj o śmierci) – przypomnienie, że nie można uniknąć śmierci: każdy w końcu umrze i nie można tego zmienić, ponieważ człowiek nie ma na to żadnego wpływu.
Pozdrowienie Memento mori używane jest przez wiele zgromadzeń zakonnych, przede wszystkim przez kamedułów, kartuzów i trapistów. Treść tej formuły stanowi argument przeciwko zbytnim dążeniom ku sprawom przyziemnym, które przemijają wraz ze śmiercią. Istotny motyw w literaturze i sztuce późnego średniowiecza. "Memento mori" jest także hasłem przewodnim Bractwa Męki Pańskiej.

Ciekawostki

  • W wersji filmowej „Pana Wołodyjowskiego” aspirujący do zakonu kamedułów po śmierci narzeczonej bohater powtarza te słowa Panu Zagłobie jako jedyny komentarz do "zagłobowej" wymowności.
  • W sztuce przypomnienie śmierci często zaznaczane jest motywem czaszki ludzkiej (np. La Tour), klepsydrą, ściętymi kwiatami, czy wręcz szkieletem ludzkim(sztuka buddyzmu).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.