Melilla (hiszp. Ciudad Autónoma de Melilla) autonomiczne miasto należące do Hiszpanii, w północnej Afryce, na wschodnim wybrzeżu Maroka. Wolny port, ważny ośrodek rybołówstwa i przetwórstwa rybnego.
Powierzchnia: 20 km²
Liczba mieszkańców: 69 184 (2003)

Historia

Melilla została założona przez Fenicjan jako Rusaddir. Pozostawała pod panowaniem arabskim od VII wieku aż do roku 1497, kiedy została zdobyta przez Hiszpanów. Przez wieki tylko niewielka hiszpańska forteca (presidio), większt rozwój dopiero po roku 1880. Wielokrotnie obiekt zatargów hiszpańsko-arabskich. Także Maroko rości sobie prawo do tego terenu (a także Ceuty). W roku 1995 Melilla zyskała status autonomiczny.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.