Flaga zwykła

Flaga uroczysta

Dane podstawowe
Stolica:Schwerin
Powierzchnia:23,170 km²
Liczba mieszkańców:1,735,000 (IX.2003)
Gęstość zaludnienia:77 mieszkańców/km²
Strona domowa:http://www.m-v.de/
ISO 3166-2:DE-MV
Polityka
Minister-Prezydent:Harald Ringstorff (SPD)
Partia rządząca: koalicja SPD/PDS
Mapa
Meklemburgia-Pomorze_Przednie -

Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) jest krajem związkowym (Landem) Republiki Federalnej Niemiec.
Meklemburgia-Pomorze Przednie, skrót MV, w mowie potocznej (niem.) Meck-Pomm, jest najbardziej na północ wysuniętym krajem związkowym RFN z dawnej NRD, powstał z historycznych krajów:
  • Meklemburgia-Schwerin (Mecklenburg-Schwerin)
  • Meklemburgia-Strelitz (Mecklenburg-Strelitz)
  • Pomorze Przednie (Vorpommern),
zasiedlonych jeszcze w XII wieku przez słowiańskie plemię Obodrzyców.
Kraj ten jest jednym z najbardziej zacofanych regionów Niemiec i występuje tam, zaraz po kraju związkowym Saksonia-Anhalt największe bezrobocie w RFN. Na czele lokalnego rządu stoi Harald Ringsdorff (SPD), który przewodzi koalicji SPD/PDS. Meklemburgia była pierwszym niemieckim landem, w którym do władzy doszli przedstawiciele dawnego systemu z PDS (1998).
Na północy, wzdłuż bogato rozczłonkowanego wybrzeża Bałtyku znajdują się wyspy: Na południowym zachodzie kraj ten sięga do rzeki Łaba (Elbe), gdzie leżą miasta Dömitz i Boizenburg/Elbe. Na całym obszarze występują liczne duże jeziora, na przykład Schweriner See i Müritz, oraz wiele innych z Pojezierza Meklemburskiego.
Większe rzeki:
  • Warnow
  • Recknitz
  • Peene (Piana)
W niektórych częściach kraju mówi się jeszcze językem dolnosaksoński (Plattdeutsch).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.