Mehmet Ali Ağca (urodzony 9 stycznia, 1958 roku) - turecki zamachowiec, zabójca dziennikarza, dokonał nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II.

Zamach na papieża

13 maja 1981 roku na Placu Świętego Piotra w Rzymie, Ağca ranił papieża i 2 przypadkowe kobiety. Ojciec Święty trafił do szpitala, gdzie powrócił do zdrowia. Poźniej spotkał się z Ağcą i wybaczył mu winy, jednak nie mógł mu zwrócić wolności, ponieważ na to nie miał wpływu. Ağca wyrokiem włoskiego sądu został skazany na dożywocie. 20 lutego 1987, papież przyjął matkę Mehmeta - Muzeyyen Ağcę na prywatnej audiencji. W roku 1999 Jan Paweł II wystąpił z prośbą o ułaskawienie zamachowca. W czerwcu 2000 r. prezydent Włoch ułaskawił Ağcę. Nakazał też jego ekstradycję do Ankary, gdzie odsiaduje wyrok za zabójstwo w 1978 roku tureckiego dziennikarza oraz za napad sprzed 21 lat.
Ali Ağca dziękował Papieżowi za wstawiennictwo. Później jednak obrażał Watykan.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.