Megawati Sukarnoputri (ur. 23 stycznia 1947), polityk Indonezji, prezydent w latach 2001-2004.
Córka pierwszego prezydenta Indonezji, Sukarno. Po odsunięciu od władzy jej ojca prowadziła życie rodzinne z daleka od polityki, mimo iż była przewidywana przez Sukarno na kontynuatorkę jego linii politycznej. W 1987 wstąpiła do Indonezyjskiej Partii Demokratycznej, w 1993 została przywódczynią partii. Tradycje rodzinne uczyniły z niej popularną postać na scenie politycznej; w 1996 reżim prezydenta Suharto zmusił ją do ustąpienia z funkcji szefa partii i odsunął od udziału w wyborach powszechnych w 1997. Megawati Sukarnoputri założyła nowe ugrupowanie pod nazwą Indonezyjska Partia Demokratyczna-Perjuangan.
Po ustąpieniu Suharto jego następca Jusuf Habibie rozpisał nowe wybory parlamentarne, które partia Sukarnoputri wygrała (czerwiec 1999); wkrótce ustąpił z funkcji prezydenta także Habibie, a nowym szefem państwa wybrano w październiku 1999 Abdurrahmana Wahida. Megawati Sukarnoputri została wybrana na urząd wiceprezydenta Indonezji; w lipcu 2001 parlament odsunął schorowanego i skompromitowanego aferami korupcyjnymi otoczenia Wahida i przekazał urząd prezydenta Sukarnoputri.
Nie została wybrana na kolejną kadencję we wrześniu 2004; przegrała w drugiej turze wyborów prezydenckich z Susilo Yudhoyono.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.