>
Megalania
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Gromada: gady
Podgromada: lepidozaury
Rząd: łuskonośne
Podrząd: jaszczurki
Rodzina: warany
Gatunek: megalania
Nazwa systematyczna
Megalania prisca

Megalania (Megalania prisca) - wymarły gatunek warana żyjący w Australii, który wyginął ok. 2 tys. lat temu, a więc kiedy pierwsi ludzie docierali do Australii mogli spotykać tego olbrzyma.
Opis
Ta olbrzymia jaszczurka jest bardzo podobna do warana z komodo, ale była trochę krótsza i bardziej masywna oraz miała proporcjonalnie krótszy ogon. Miała szerzej rozstawiane zęby i bardziej zakrzywione. Stopy kończyły się wielkimi pazurami.
Rozmiary
Długość ciała
Biotop
Zamieszkiwały otwarte polany i łąki.
Pokarm
Jak wszystkie warany były drapieżnikami. Prawdopodobnie jak waran z Komodo mógły polować z zasadzki na zdobycz dwukrotnie przewyszającą ich masę a czasami i wiele większe jak np. olbrzymi torbacz Diprotodon. Jednak chyba głównie odżywiała się padliną.
Rozmnażanie
Tak jak wszystkie warany musiały składać jaja ale dotychczas nie znaleziono żadnych skamieniałych pozostałości.
Miejsca znalezienia
Skamieniałe szczątki nigdy w formie kompletnego szkieletu były znajdowane w Australii Południowej, Queensland i Nowej Południowej Walii.
Miejsca wystawienia
Skamieniałe szczątki i rekonstrukcje można obejrzeć w Monash Science Centre, Monash University, Clayton in Victoria State i w Wonambi Fossil Centre, Naracoorte Caves National Park - Australia Południowa.
Mity
Ta gigantyczna jaszczurka mogła osiągać długość nawet 9 m i ważyć prawie tonę. Według niepotwierdzonych pogłosek, jeszcze dziś można spotkać to mostrualne zwierzę w dzikich rejonach Australii - nie ma jednak żadnych naukowych dowodów na to twierdzenie.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.