Medyceuszeflorencki ród kupiecki, bankierski, od 1532 książęcy. Rządzący Florencją w latach 1434-1737 (z przerwami 1494-1512 i 1527-1530), która od 1569 była stolicą Wielkiego Księstwa Toskanii, utworzonego z dóbr Medyceuszów.
Ród ten odegrał wybitną rolę polityczną i kulturalną w dziejach Włoch (Lorenzo Medici, Cosimo Medici). Medyceusze posiadali największy w średniowiecznych Włoszech dom bankowy z filiami w Rzymie, Mediolanie i wielu miastach zachodniej Europy. Byli bankierami władców europejskich, m.in. królów angielskich. Ród wydał trzech papieży (Papież Leon X, Papież Leon XI, Papież Klemens VII) i dwie królowe francuskie (Katarzyna Medycejska i Maria Medycejska).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.