Mazdaizm to staroirański kult boga Ahura Mazdy (Ormuzda), który uważany był za uosobienie wszelkiej mądrości, dobra i prawdy, walczącego ze złem bóstwa oraz stwórcy pierwszego człowieka - kapłana Gajomarata.
Odwiecznym wrogiem żyjącego w krainie światłości Ahura Mazdy był według jednych przekazów demon Angra Mainju, zaś według innych brat dobrego boga - władający ciemnością zły Aryman. Mazdaizm to podstawa staroperskiej religii - zaratusztrianizmu. Zaratusztrianizm powstał na wskutek zreformowania przez Zaratustrę (proroka i domiemanego autora niektórych partii Awesty) starych wierzeń irańskich. Mazdaizm obecnie wyznają nieliczne grupy ludności w Iranie i Indiach (Bombaj).

Bibliografia

  • Maria Składankowa, Mitologia Iranu, seria: Mitologie Świata, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1989, ISBN 83-221-0502-9
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.