Matthew_Flinders -
Matthew Flinders (16 marca 1774 – 19 lipca 1814) był angielskim podróżnikiem i żeglarzem, jednym z najbardziej zasłużonych odkrywców żyjących w tym okresie czasu. W ciągu swojej zaledwie dwudziestoletniej kariery Flinders żeglował wspólnie z kapitanem Williamem Blightem, okrążył Australię, przeżył zatonięcie statku i był uwięziony jako szpieg. Jako pierwszy zidentyfikował problem jaki stanowił wpływ żelaznego kadłuba statku na kompas i opracował metody zapobiegawcze. Dzieło jego życia to ksiązka opisująca jego podróż, odkrycie i opisanie Australii "A Voyage To Terra Australis".
Urodzony w Donington, w Lincolnshire w Anglii, od dzieciństwa marzyły mu się przygody i podróże. W wieku 15 lat wstąpił do marynarki, gdzie między innymi służył na okręcie kapitana Blighta transportującym drzewa chlebowe z Tahiti na Jamajkę.
W późniejszym czasie Flinders popłynął do Australii na pokładzie okrętu "The Reliance" udowadniając swoje wysokie umiejętności jako nawigator i kartograf. W 1796 rozpoczął eksplorację Australii na pokładzie maleńkiego stateczku "Tomcio Paluch" (Tom Thumb) opływając i mapując okolice Sydney. Dwa lata później opłynął dookoła "Ziemię Van Diemena" (przemianowaną później na Tasmanię) udowadniając, że jest to wyspa. Cieśnina pomiędzy Australią, a Tasmanią została nazwana przez niego Bass Strait (od nazwiska lekarza pokładowego George’a Bassa), a jedna w większych odkrytych wysp otrzymała nazwę wyspy Flindersa.
W 1800 roku Flinders powrócił do Anglii gdzie wziął ślub, wkrótce otrzymał nowe zadanie od rządu brytyjskiego – tym razem poproszono go o opłynięcie Australii. Flinders wyruszył w droge na pokładzie okrętu "The Investigator". 6 grudnia 1801 roku wyprawie Flindersa odsłonił się przylądek Cape Leeuwin i Flinders rozpoczął eksplorację południowego wybrzeża Australii, płynąc na wschód w kierunku Sydney. 8 kwietnia 1802 na wysokości nowoodkrytej Wyspy Kangura napotkał ekspedycję innego odkrywcy - francuza Nicolasa Boudina. Flinders i Baudin wymienili się mapami i odkryciami, a na cześć ich spotkania Flinders nazwał zatokę w której miało ono miejsce Encouter Bay (Zatoka Spotkania) i obaj podróżnicy popłynęli wspólnie do Sydney skąd Flinders kontynuował swoją wyprawę płynąc na północ wzdłuż zachodniego wybrzeża Australii, opływając i mapując ją.
Później w tym roku Flinders wyruszył do Anglii na pokładzie "The Porpoise" ale statek ten rozbił się na Wielkiej Rafie Koralowej. Flinders powrócił do Sydney na szkunerze holowanym za "The Porpoise", pokonując tym małym statkiem dystans ponad 700 mil, po przybyciu do Sydney zorganizował ekspedycję ratunkową dla reszty załogi pozostawionej na Wreck Reef (Rafie Wraku).
Po uratowaniu załogi, Flinders ponownie wyruszył do Anglii, tym razem na pokładzie "The Cumberland" ale po drodze pogarszający się stan tego szkunera zmusił go do zawinięcia do portu w Mauritius nie wiedząc o tym, że Anglia ponownie znalazła się w stanie wojny z Francją. Francuski gubernator wyspy generał Da Caen uwięził Flindersa jako szpiega i Flinders ostatecznie spędził w więzieniu prawie 7 lat.
Flinders powrócił wreszcie do Anglii w październiku 1810 roku i natychmiast rozpoczął pracę nad manuskryptem opisu jego podróży do Australii. "A Voyage To Terra Australis" została wydana 18 lipca 1814, dzień później Flinders zmarł w wieku zaledwie 40 lat.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.