(manila) lekkie i twarde liściowych banana manilskiego. Długość włókien wynosi od 0,7 m do 3,6 m. Manila charakteryzuje się odpornością na działanie drobnoustrojów i wody morskiej. Stosowana jest do wyrobu plecionek, grubych tkanin, lin okrętowych (lepsze gatunki) oraz papieru i płyt budowlanych (gorsze gatunki). .
Wielorybów, przede wszystkim kaszalota. Szarobrunatna, dość twarda substancja, niegdyś bardzo cenna, znajdowana w ich jelitach służyła jako utrwalacz perfum w przemyśle perfumeryjnym. Ambra jest prawdopodobnie wynikiem niestrawności lub zaparcia wieloryba. Wydobywano ją sondując lancami zawartość jelit rozpłatanego wody.
Zobacz też: wielorybnik, wielorybnictwo, żeglarstwo. .
Materiał stosowany do budowy nawierzchni dróg, do produkcji papy oraz jako materiał izolacyjny. Jest to węglowodorów łańcuchowych, cyklicznych oraz związków heterocyklicznych. Topi się powyżej temperatury 50oC. O jakości asfaltu decyduje jego temperatura mięknienia, ciągliwość, stopień penetracji, łamliwość. .
Naturalna substancja chemiczna, przyjemnie pachnąca żywicą (ekstrakt z żywicy sosny kanadyjskiej) służąca w przemyśle optycznym do klejenia elementów optycznych, ma zastosowanie także w mikroskopii do klejenia preparatów oraz w geologii do utrwalania cienkich szlifów mineralnych do badań mikroskopowych. .
Drewno to surowiec otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Drewno zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory.
Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. W Polsce, w grodzie ściany, stropy i boazerie, do wykonania więźb dachowych, ogrodzeń i pergoli, mebli i zabawek. W Ameryce Północnej (USA i Kanada), drewno jest ciągle ważnym materiałem budowlanym i używa się go do budowy większości niskich zabudowań mieszkalnych.
Naturalna kanarecznika, które rośnie na Filipinach. Jest miękka, nieprzezroczysta, półstała, zielonożółta, lepka substancja o zapachu terpentynowo-cytrynowym. Stosowana jest do produkcj politur, farb, lakierów (niskocelulozowych i spirytusowych), jest apreturą filcową, a dawniej w przemyśle kosmetycznym jako utrwalacz alergizujących). .
(niem. Fischbein) płyty rogowe zwisające z podniebienia w jamie ustnej wieloryba, z każdej strony, w liczbie od 150 do 300. Kostne podniebienie ma na środku wystający duży grzebień, do którego płyty są przyczepione. Długość jednej może dochodzić do 3-4 metrów, w punkcie przymocowania mają grubość męskiego ramienia. Wolne brzegi sa postrzępione i przypominają trochę włosie końskie.
Czerwony barwnik organiczny o zielonym, metalicznym połysku. Jest stosowana do wyrobu atramentów. Jej nazwa pochodzi od nazwy kwiatu fuksja. Występuje w czterech formach tworząc cztery homologi:
#Fuksyna 0: C(c1ccc(N)cc1)(c1ccc(N)cc1)(=c1ccc(=[NH2+])cc1). [Cl-]
#Fuksyna I: C(c1cc(C)c(N)cc1)(c1ccc(N)cc1)(=c1ccc(=[NH2+])cc1). [Cl-]
#Fuksyna II: C(c1cc(C)c(N)cc1)(c1ccc(N)c(C)c1)(=c1ccc(=[NH2+])cc1).
To bardzo rozciągliwy materiał zwykle nieprzepuszczalny dla wody. Guma nie jest przeważnie odporna na wysoką temperaturę i pali się wydzielając czarny, gryzący dym. Gumę stosuje się jako materiał na uszczelki, elastyczne przewody oraz opony.
Własności fizyczne
Guma ma być bardzo elastyczna w zakresie temperatur od -60 do 220 °C. Jednak w praktyce poszczególne gatunki gumy spełniają ten wymóg tylko w niewielkim zakresie temperatur.
Substancja pochodzenia naturalnego, pozyskiwana i wykorzystywana w podobny sposób jak kauczuk naturalny, z tą różnicą, że gutaperka w normalnych warunkach jest tworzywem nieelastycznym.
Gutaperka jest pozyskiwana z soku mlecznego roślin z rodziny sączyńcowatych, np. z drzewa gutaperkowca, Palaquium gutta, oraz z Palaguium oblongifolia, rosnących dziko i uprawianych na Półwyspie Malajskim (Indonezja).
Substancja pochodzenia naturalnego, pozostałość po oddestylowaniu terpentyny z żywicy drzew iglastych (głównie sosny).
Kalafonia jest substancją kruchą, bardzo łatwo łamliwą, szklistą, półprzezroczystą, o barwie od żółtej poprzez ciemnoczerwoną aż do ciemnobrązowej. Jest również bardzo łatwo topliwa i łatwopalna. Dobrze rozpuszcza się w większości rozpuszczalników organicznych, nie rozpuszcza się w wodzie.
, czerwień koszenilowa barwnik pochodzenia naturalnego, o pięknym kolorze nasyconej, głębokiej czerwieni. Chemicznie głównym składnikiem karminu jest kwas karminowy, będący złożoną pochodną hydroksyantrachinonu.
Karmin został odkryty w mszycy o nazwie koszenila (Cocus cati), żerującej na farbach olejnych, jednak blaknął, na dłużej zadomowił się w farbach akwarelowych (z natury mniej intensywnych), oraz w barwieniu tkanin.