Masyw Śnieżnika (332.62) – pasmo górskie w Sudetach Wschodnich. Jest ono rozległym rozrogiem, którego punktem zwornikowym jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Odchodzi od niego pięć obszernych, spłaszczonych ramion, oddzielonych wyraźnie zarysowanymi, głębokimi dolinami erozyjnymi; najwyższe z Małym Śnieżnikiem (1326 m n.p.m.), najdłuższe z Czarną Górą (1205 m n.p.m.) - od Przełęczy Puchaczówka nosi ono nazwę Krowiarek.
Od zachodu Masyw ograniczony jest Rowem Górnej Nysy (od Gór Bystrzyckich i Orlickich). Na północy granicę stanowi dolina Pogonnej, na południu zaś Przełęcz Międzyleska oddziela go od przedgórza Wysokiego Jesionika. Na wschodzie graniczy z Górami Bialskimi. Obszar Masywu w większości należy do Polski (powiat kłodzki, województwo dolnośląskie) – w granicach kraju znajduje się ok. 200 km² – pozostała jego część leży w Czechach.
Pasmo zbudowane jest w większości z gnejsów (kulminacje) i łupków łuszczykowych (doliny erozyjne). W Krowiarkach i okolicach Kletna wystepują przekrystalizowane skały węglanowe - soczewy marmurów i dolomitów. W położonym w jednej z nich kamieniołomie Kletno III, w 1966 odkryto największą jaskinię SudetówJaskinię Niedźwiedzią, będącą rezerwatem ścisłym (zob. Rezerwat Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia).
Leżące u podnóża Masywu wsie posiadają dobrze rozbudowaną bazę turystyczną.
Na terenie Masywu w 1981 roku utworzono Śnieżnicki Park Krajobrazowy; istnieją tu także inne rezerwaty, jak Rezerwat przyrody Śnieżnik Kłodzki czy Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.