oznaka
stopnia wojskowego

na kurtce
mundurowej
nazwa stopnia

skrót
kod NATO
marszałek
Polski

marsz.
OF-10
'Marszałekstopień wojskowy, w wielu krajach najwyższy stopień nadawany dowódcom za wybitne osiągnięcia wojenne. W niektórych państwach ustępuje stopniowi generalissimusa. W niektórych armiach (m.in. w niemieckiej i brytyjskiej) odpowiednikiem stopnia marszałka jest feldmarszałek ("marszałek polny").
Wprowadzony w 1185 we Francji, stał się - po zniesieniu godności konetabla w 1627 - najwyższym stopniem wojskowym. Zniesiony przez Rewolucję Francuską, ponownie wprowadzony przez Napoleona Bonapartego w 1804.
W Polsce istnieje stopień marszałka Polski. Po raz pierwszy stopień został nadany w 1920 Józefowi Piłsudskiemu za zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości i zwycięstwo w wojnie polsko-rosyjskiej.
Poza nim stopień marszałka Polski otrzymali także: Oznakami marszałka w Wojsku Polskim są:
  • wężyk generalski oraz dwie skrzyżowane buławy na naramiennikach i otoku czapki,
  • dwa galony na daszku czapki (srebrne paski szerokości 6 mm wzdłuż krawędzi daszka, jak u oficerów starszych),
  • orzełki i dwie skrzyżowane buławy na kołnierzach kurtek mundurów oraz płaszczy.
  • proporczyk marszałkowski na pojazdach mechanicznych (dwie buławy ze złotym wężykiem generalskim)
Insygnium stanowi buława marszałkowska.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.