Margaret_Thatcher -
Margaret Thatcher (ur. 13 października 1925 r.) - wybitny polityk brytyjski, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990, chemik, prawnik. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników spowodowała nadanie jej przydomku "Żelaznej Damy". Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Jeden z czołowych "eurosceptyków", zwolenniczka ograniczonej integracji europejskiej.

Życiorys

Ukończyła studia chemiczne i prawnicze w Oxfordzie i w Londynie. Następnie pracowała jako chemik w przemysłowym instytucie naukowym. W 1953 roku została przyjęta do renomowanej palestry adwokackiej w Lincoln's Inn. Po roku rozpoczęła własną praktykę prawniczą.

Polityka

Już w czasie studiów zaangażowana była w działalność polityczną w Akademickim Stowarzyszeniu Konserwatystów. W 1959 wybrana do Izby Gmin. Przez sześć lat pełniła funkcję rzecznika prasowego Partii Konserwatywnej. W konserwatywnym rządzie w 1970 r. była ministrem nauki i wychowania. Po porażce wyborczej konserwatystów działała w opozycyjnym tzw. "gabinecie cieni".
Przewodniczącym Partii Konserwatywnej została wybrana w 1975. W cztery lata później Margaret Thatcher została premierem i pozostawała nim przez trzy kolejne kadencje parlamentarne. Była pierwszą kobietą - premierem w historii Wielkiej Brytanii. Jej program polityczny opierał się na zasadach liberalizmu, konserwatyzmu i monetaryzmu.
W polityce zagranicznej dążyła do ugruntowania pozycji Wielkiej Brytanii w EWG, integracja europejska zaś miała według niej stanowić drogę rozwoju wolnego handlu. Zgodziła się na przyjęcie Jednolitego Aktu Europejskiego, prowadzącego do głębszego zjednoczenia. Nadal jest jednak przeciwniczką unii gospodarczo-walutowej. Wprowadzenie niepopularnej reformy podatkowej w 1990 odebrało jej zwolenników zarówno w społeczeństwie, jak i w obrębie własnej partii. Spowodowało to jej rezygnację z funkcji premiera w listopadzie 1990. Podczas swej kadencji sprywatyzowała większość sektora państwowego oprócz kolei i gazu (British Rail i British Gas).
W 1992 nadano jej tytuł szlachecki i prawo zasiadania w Izbie Lordów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.