Marek Siwiec (ur. 13 marca 1955 roku w w Piekarach Śląskich) - polityk polski, były poseł i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, od 2004 deputowany do Parlamentu Europejskiego.
Z wykształcenia jest fizykiem i dziennikarzem. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą, a w 1989 ukończył Podyplomowe Studium Dziennikarstwa. Działał w organizacjach studenckich, od 1977 był członkiem PZPR. W latach 1987-1990 pracował, jako redaktor naczelny w tygodniku "ITD". Prowadził też w Telewizji program "Otwarte studio". Był członkiem-założycielem Socjaldemokracji RP (wszedł do władz krajowych partii) i pierwszym redaktorem naczelnym "Trybuny".
Od 1991 do 1997 roku był posłem na Sejm RP z woj. kaliskiego. W latach 1993-1996 był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od 1996 jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Od lutego 1997 roku szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Ponownie powołany na to stanowisko 23 grudnia 2000.
W jego karierze politycznej, od lat ciągnie się epizod powitania prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na lądowisku w Ostrzeszowie we wrześniu 1997. Marek Siwiec, po wyjściu z helikoptera, ucałował na oczach prezydenta i wielu innych osób ziemię i uczynił znak krzyża. Wiele Polaków uznało to za naśmiewanie się z Jana Pawła II. Sprawa sądowa w tej sprawie była wielokrotnie umarzana, ale nadaal nie jest zakończona. Siwiec wielokrotnie przepraszał za to zdarzenie.
Od 1993 jest członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W wyborach europejskich 2004 uzyskał mandat z woj. wielkopolskiego, gdzie kandydował z list SLD-UP (poparło go 36 985 wyborców). 15 stycznia 2005 wybrany nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Ordynacka.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.