Marduk to bóg-opiekun miasta Babilon. Był synem Enkiego – boga podziemnego oceanu wody słodkiej (abzu). Małżonką Marduka była Sarpanitu, albo Nanaja. Ze względu na pozycję miasta w niedługim czasie Marduk stał się naczelnym bóstwem Mezopotamii. W pewnym momencie był tak potężny, że resztę bogów uważano za jego sługi, bądź jedynie inne aspekty jego osobowości. Jego kult stał się również popularny w Asyrii. Symbolem Marduka była łopata (ponieważ na początku był najprawdopodobniej jak inni bogowie jedynie lokalnym bóstwem rolniczym). Towarzyszył mu wąż-smok. Kojarzy się go przede wszystkim z takimi dziedzinami jak magia, mądrość, woda i sądownictwo – im bowiem patronował.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.