Marcin Borelowski, ps. Lelewel (1829 - 6 września 1863) - polski działacz społeczny i patriotyczny, pułkownik w powstaniu styczniowym
Z zawodu rzemieślnik-blacharz, uczestnik rewolucji krakowskiej w latach 1846-1848, po upadku Wiosny Ludów uczestnik działalności konspiracyjnej, związany ze stronnictwem czerwonych. Współorganizator patriotycznych manifestacji ludności w Warszawie, w czasie powstania styczniowego dowódca oddziałów partyzanckich i naczelnik wojenny województw lubelskiego i podlaskiego. Dosłużył się stopnia pułkownika. Poległ w powstaniu, w bitwie na Sowiej Górze pod Batorzem (Galicja).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.