Maputo to stolica Mozambiku i prowincji Maputo. Do 1975 roku miasto nosiło nazwę Lourenço Marques, na cześć portugalskiego kupca, który odkryl te tereny w roku 1544.
Liczba mieszkańców: 1 140 400 (World Gazetteer 2004).
Jest to port leżący nad Oceanem Indyjskim. Wokół nowoczesnej infrastruktury portowej skupia się życie gospodarcze miasta. Główne towary eksportowe, przechodzące przez port w Maputo to węgiel, bawełna, cukier, chrom, sizal, kopra oraz drewno. W mieście wytwarzany jest cement, wyroby garncarskie, meble, buty, a także wyroby gumowe. W Maputo znajduje się również duży zakład wytopu aluminium.
Maputo położone jest na zachodnim brzegu zatoki o tej samej nazwie, u ujścia rzeki Tembe. Zatoka jest długa na 95 km i szeroka na 30. U południowego krańca zatoki ma swoje ujście rzeka Maputo.
Miasto założone zostało pod koniec XVIII wieku pod nazwą Lourenço Marques. Nazwane zostało na cześć portugalskiego kupca, któremu przypisuje się odkrycie tych terytoriów w 1544 roku. Dynamiczny rozwój miasta datuje się od roku 1895 kiedy miasto zostało połączone linią kolejową z Pretorią w Afryce Południowej. W 1907 roku Lourenço Marques zostało stolicą Mozambiku. Po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości nazwa miasta została zmieniona na Maputo.
W Maputo znajduje się Uniwersytet Mozambiku. Do ciekawych obiektów należą muzeum historii Mozambiku, muzeum wojska, a także rzymskokatolicka katedra Matki Boskiej Fatimskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.