Mandżuria - hist. nazwa prowincji półn.-wsch. Chin, graniczy z Rosją (rzeka Amur), Koreą, Morzem Żółtym od południa oraz chińskimi górami Wielki Chingan od zachodu, ze stolicą w Mukden.
Historia - Od XVI w. państwo Mandżurów, którzy podbili Chiny i założyli cesarską dynastię Qing. (1644-1911). Na początku XX w. o terytorium Mandżurii rywalizowały Rosja i Japonia. Po wojnie 1904 - 1905, wygranej przez Japonię, kraj pod jej wpływami, od 1931 r. jako marionetkowe państwo Mandżukuo. Po II wojnie światowej w Chińskiej Republice Ludowej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.