Mamelucy (arab. mameluk - niewolnik), dawne oddziały wojskowe złożone z niewolników kaukaskich i tureckich, którzy od ok. IX wieku stanowili gwardię przyboczną sułtanów średniowiecznego Egiptu.
Objęli władzę w Egipcie w 1250 r. W wyniku walk wewnętrznych wyłoniły się dwie mameluckie dynastie dziedziczne. Państwo Mameluków zostało podbite w 1517 r. przez Turków osmańskich. W XVIII wieku w czasie osłabienia imperium osmańskiego ponownie zdobyli władzę w Egipcie, ale na krótko. W 1798 r. zostali pokonani przez Napoleona I. W 1811 r. całkowicie utacili władzę, a następnie zostali wyniszczeni przez paszę Muhamada Alego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.