Maltańczyk
Maltańczyk -
Inne nazwy rasy
Maltese
Bichon Maltiase
Kraj pochodzenia
Malta
Klasyfikacja
FCI: Grupa 9, Sekcja 1
AKC: Toy
ANKC: Grupa 1 (Toys)
CKC: Grupa 5 - Toys
KC: Toy
NZKC: Toy
UKC: Companion Breeds
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC
KC(UK), NZKC, UKC
Maltańczyk - nazwa oryginalna: MALTESE - jedna z ras psów.
Według klasyfikacji FCI należy do grupy IX, obejmującej psy ozdobne i do towarzystwa, ściślej do sekcji 1 - "biszony i rasy pokrewne", w skład której oprócz maltańczyka wchodzą biszon kędzierzawy (Bichon frise / Bichon a poil frise), bolończyk (Bolognese), Coton de Tulear, hawańczyk (Bichon havanais); lwi piesek (Petit chien lion).
Rys historyczny
Jedna z najstarszych ras świata. Dokładne jej pochodzenie nie jest znane ale wiadomo, że były już znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji.
Wymiary:
Waga dorosłego maltańczyka to 2,5 do 7 kg ( 5 do 15 lb).
Cechy charakterystyczne:
Biała, długa sierść okrywowa, bez podszerstka.
Charakter:
Łatwy do ułożenia; aktywny - lubi zabawę (nadaje się do udziału w agility; na ogół nie toleruje dzieci i innych psów - jest zazdrosny o swych właścicieli.
Maltańczyk często przedstawiany jest w literaturze i sztuce.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.