br /> Malediwyarchipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii.
Archipelag to ok. 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, ciągnącym się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód, 202 z tych wysepek jest zamieszkanych. Łączna powierzchnia lądowa archipelagu to 298 km², mieszkańców 280 tys. (stan na rok 2004), co daje zagęszczenie 933 os./km2;. Średnie temperatury powietrza wynoszą 29-32°C.
Stolica Malediwów - Male, gdzie mieszka 1/4 ludności, jest jedynym ośrodkiem miejskim. Gospodarka Malediwów oparta jest głównie o rybołóstwo (tuńczyk) i rolnictwo (palma kokosowa, drzewo chlebowe, banany). Przemysł bardzo słabo rozwinięty. Początki rozwoju turystyki.
Malediwy leżą zaledwie metr ponad powierzchnią poziomu morza i są zagrożone całkowitym zalaniem. Dlatego państwo to od lat zwraca się do największych i najpotężniejszych krajów świata o pomoc w ograniczaniu efektu cieplarnianego.

Informacje turystyczne

Wizy

Dla obywateli Polski nie są wymagane wizy, wystarczy ważny paszport, jednak dłuższy podbyt może wiązać się koniecznoścą uzyskania odpowiedniego pozwolenia od władz lokalnych Malediwów.


Kiedy jechać?

Najlepszym okresem do wyjazdu na Malediwy jest grudzień - kwiecień, wtedy gdy jest najbardziej słonecznie i bezdeszczowo. Jednak w tym sezonie ceny są znacznie wyższe. Między majem i listopadem jest nadal ciepło, lecz niebo jest często zachmurzone i występują częste opady deszczu.


Jak się dostać?

Najtaniej dostaniemy się do Malediwów drogą lotniczą. Bardzo bogatą ofertę połączeń oferuje Wielka Brytania. Średnie ceny przelotu wynoszą ok 3000 zł w obie strony, jednak dosyć często zdarzają się oferty Last Minute, gdzie bilet w obie strony możemy nabyć za zaledwie 1000 zł


Koszty i pieniądze:

Najtańsze pokoje dwuosobowe z pełnym wyżywieniem poza sezonem kosztują od ok 50 USD za dobę. Średnie ceny to 100-500 USD, oraz najwyższe dochodzące do 800 USD za pokój za dobę. Za 500 USD możemy zapisać się do szkoły nurkowania, kurs trwa ok tygodnia i obejmuje ok 10 nurkowań, zaoszczędzimy z tej sumy ok 150 USD jeśli będziemy posiadali własny sprzęt do nurkowania.

Jeśli nie będziesz korzystał z lokalnych sklepów to właściwie nie będzie ci potrzebna lokalna waluta, w kurortach bez kłopotu można płacić dolarami amerykańskimi, funtami brytyjskimi oraz Euro. Najczęściej akceptowane karty kredytowe to Visa, American Express oraz MasterCard.


Atrakcje:
  • Male - Stolica Malediwów, ma zaledwie ok kilometra szerokości oraz dwa kilkometry długości. Oficjalnie w Male mieszka ok 65 000 ludzi. Jest ładnym i czystym miastem w wieloma meczetami, rynkami oraz labiryntem uliczek. Miasto często wydaje się dosyć senne, większość turystów jedynie bywa tam w momencie przylotu lub opuszczania Malediwów.
  • Kurorty - Jest ich ponad 70. Prawie wszyscy turyści przyjeżdżają tutaj, dla przepięknych lagunowych plaż pokrytych białym piaskiem, błękitnej wody oraz licznych palm. Wbrew wydającemu się oczywistemu podobieństwu - kurorty znacznie różnią się od siebie.
  • Seenu (Addu Atoll) - drugie pod względem wilkości miasto Malediwów, zarazem z jednym z najlepszych kurortów wypoczynkowych.
  • Fuamulaku - samotna wyspa położona dokładnie na równiku. Jest wyjątkowo urodzajna, rosną tutaj ananasy, pomarańcza oraz mango. Nawet ludzie mieszkający tutaj podobno są więksi, zdrowsi oraz żyją dłużej.
  • Kudahuvadhoo - wyspa w południowej części Atolu Nilandhoo. Znajduje się tutaj kilka niezbadanych jeszcze przez archeologów ruin buddyjsich świątyń.
ގުޖޭއްރާޔާއްރިހޫމްޖު
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.