Makau, Specjalny Region Administracyjny Makau (inaczej Makao, port. Macao, Macau, chin. 澳門, Àomén lub 壕鏡澳 Haojing'ao, w dialekcie kantońskim 馬交, Magau) to specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, przy ujściu rzeki Czu-ciang do Morza Południowochińskiego. Zajmuje on obszar 21 km2 i liczy 457,1 tys mieszkańców (2003). Jego stolicą jest miasto również o nazwie Makau (Aomen). Miasto to położone jest na wąskim półwyspie i liczy około 250 tys mieszkańców. Do regionu administracyjnego Makau należą też dwie małe wysepki - Taipa i Coloane.
Specjalny Region Administracyjny Makao (MSAR) Chińskiej Republiki Ludowej
Szef rządu: Edmund Ho (od 20 grudnia 1999)

Geografia

Podstawowe informacje o geografii i odsyłacz do artykuły o geografii kraju

Historia

W 1557 roku Chiny wydzierżawiły Makau Portugalii. W 1887 zostało przekształcone w kolonię portugalską. W latach 1951-1976 terytorium to posiadało status prowincji zamorskiej. Od 1976 miało status portugalskiego terytorium specjalnego, którym zarządzał gubernator. 20 grudnia 1999 Makau przeszło pod administrację chińską w wyniku realizacji zawartego w 1988 roku porozumienia chińsko-portugalskiego i zostało specjalnym regionem administracyjnym tego kraju, cieszącym się dość dużą autonomią (np. Makau posiada własne sądownictwo).

Gospodarka

Gospodarka Makau począwszy od lat 80. XX wieku rozwija sie w bardzo szybkim tempie. Produkt Krajowy Brutto wynosił 1 287 mln USD w 1982 roku, a w roku 1998 wynosił już 6 150 mln USD. Gospodarka Makau opiera się na wolnym przepływie towarów (pomaga w tym istniejący tu port morski oraz lotniczy) oraz kapitału. Podstawą rozwoju gospodarczego jest przemysł gier hazardowych (liczne kasyna, wyścigi psów i koni), finanse i ubezpieczenia oraz handel nieruchomościami, a także rybołówstwo i przerób ryb. Coraz większe znaczenie odgrywa turystyka (w ostatnich latach przynosi 40 % dochodu i daje zatrudnienie co trzeciemu mieszkańcowi).

Demografia

Język urzędowy na terenie Makau jest chiński (w powszechnym użyciu jest dialekt kantoński tego języka)) oraz portugalski. Obowiązującą walutą jest pataka (MOP), skorelowana z dolarem Hongkongu. Ponad 97 % mieszkańców Makau stanowią Chińczycy. Portugalczycy stanowią około 2%.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.