Polska > województwo małopolskie > powiat suski > gmina Maków Podhalański > Maków Podhalański

br /> Maków Podhalański - miasto w powiecie suskim (województwo małopolskie). Położone nad rzeką Skawą, w Beskidzie Makowskim, u stóp Makowskiej Góry (699 m n.p.m.). Zamieszkuje je 5710 mieszk. (dane z 2002).
Maków_Podhalański -
2. Grzechynia, 3. Białka, 4. Juszczyn, 5. Kojszówka, 6. Wieprzec, 7. Żarnówka.

Siedziba gminy obejmującej miasto Maków Podhalański oraz wsie: Białka, Grzechynia, Juszczyn, Kojszówka, Wieprzec i Żarnówka.

Historia

Pierwsze wzmianki o Makowie jako osadzie starostów lanckorońskich pochodzą z końca XIV w. Od początku siedziba rozległej parafii. Najważniejszy ośrodek pielgrzymkowy w Karpatach w Polsce przedrozbiorowej. W 1979 obraz Matki Boskiej Makowskiej został ukoronowany przez papieża Jana Pawła II.
25 lipca 2001 r. miasto nawiedziła silna powódź, która zniszczyła centrum miasta, gdzie z brzegów wystąpił przepływający tu Księży Potok. Suma opadów atmosferycznych tego dnia wyniosła aż 190,8 mm (zobacz: zdjęcia).
Prawa miejskie otrzymało w 1840.

Nazwa miasta

Do początku XX wieku powszechnie funkcjonowała nazwa Maków. Jest to nazwa dzierżawcza, pochodzi prawdopodobnie od imienia chłopa zasadźcy Maka. Popularna etymologia wiążę jednak tę nazwę z rośliną makiem, co znalazło odzwierciedlenie w herbie miasta.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku na obszarze Polski były dwa miasteczka o takiej nazwie (drugie to Maków Mazowiecki). O uporządkowanie nazewnictwa wnioskowała kolej. Zaproponowano kilka określeń, które mogły być drugim członem nazwy: Krakowski, Podgórski, Małopolski i Podhalański. Ostatecznie przyjęta została ta ostatnia wersja, choć z geograficznego i historycznego punktu widzenia jest ona niepoprawna - kraina Podhale zaczyna się kilkadziesiąt kilometrów od miasta. Decyzję tę zaakceptowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dnia 16 października 1930.

Turystyka

Spokojne miasteczko, położone w dolinie o specyficznym mikroklimacie, już w latach międzywojennych przyciągnęło wiele osób, które postawiły tutaj swoje wille. Na stoku Makowskiej Góry powstało także sanatorium przeciwgruźlicze. Miasto jest znane ze swoje szkoły krawieckiej, założonej w roku 1896, w której uczy się typowego dla tego obszaru haftu makowskiego. Wyroby lokalnego rękodzieła ludowego są popularnymi pamiątkami z tego regionu.

Zabytki

Szlaki turystyczne

  • Maków - Grzechynia - Magurka (możliwość przedłużenia do Zawoi i na Babią Górę);
  • Maków - Juszczyn - Juszczyn Polany - Naroże (1003) - Hala Malinowa;
  • Maków - Skawica - Sucha Góra - Polica (1367) - Krupowa Hala;
  • Maków - Makowska Góra - Budzów - Kalwaria;
  • Maków - Ostrysz - Przysłopski Wierch - Koskowa Góra;

Wydarzenie sportowe i kulturalne

  • Tydzień Kultury Beskidzkiej - sierpień

Ośrodki turystyczne

  • Hotel "Halniak",
  • Pensjonat "Willa Marysieńka",
  • Ośrodek Wczasowo-Campingowy "Jazy".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.