Mahanadi (Mahannadi) - rzeka w północno - wschodniej części Indii. Jej długość wynosi 900 km, a powierzchnia dorzecza ok. 132,1 tys. km2. Wypływa z wyżyny Dekan, płynie przez Ghaty Wschodnie i tworzy kanion. Uchodzi do Zatoki Bengalskiej licznymi ramionami, tworząc wraz z Brahmaputrą i Bajtarani deltę o powierzchni blisko 15 tys. km2.
Jej głównymi dopływami są Siwanath oraz Tel. Płynie m.in. przez Katak i Sambalpur. Wykorzystywana jest do nawadniania i produkcji energii elektrycznej. W dolnym biegu żeglowna.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.