Madryt (po hiszpańsku Madrid) jest stolicą Hiszpanii, położony w centralnej części kraju, na płaskowyżu (Wyżyna Kastylijska), nad rzeką Manzanares.

Historia

  • powstanie miasta w średniowieczu wokół niewielkiego mauretańskiego zamku Magerit
  • 1083 - zamek i miasto zajęte przez Hiszpanów
  • 1561 - przeniesienie z Toledo do Madrytu siedziby królów Hiszpanii przez Filipa II
  • w okresie wojny domowej (1936-1939) główny ośrodek sił republikańskich
Obszar administracyjny 607 km², liczba ludności 3,2 mln (2004), stolica regionu autonomicznego (comunidad autónoma) Madrid (powierzchnia 7993 km², ludność 5,7 mln).
Wielki ośrodek gospodarczy i kulturalny (przemysł maszynowy, samochodowy), niezwykle bogate muzea (m.in. Prado - jedno z najważniejszych w świecie, liczne zabytkowe budowle i parki (m.in. pałac królewski) sąsiadują z nowoczesnymi budowlami wzniesionymi po II wojnie światowej (Palacio de Communicaciones, Palacio Nuevos Ministerios, stadion Bernabeu, dworzec Chamartin, arterie komunikacyjne). Czwarty co wielkości port lotniczy kontynentu - Barajas (ponad 37 mln pasażerów w 2001). Nowoczesne osiedla mieszkaniowe i przemysłowe na peryferiach (Getafe, Alcorcón, Alcalá de Henares). Na południowy zachód od Madrytu leży sławne mauzoleum ofiar wojny domowej - Monumento Nacional de Santa Cruz del Valle de los Caidos (Św. Krzyż w Dolinie Poległych).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.