Mała księżniczka (ang."A Little Princess", pierwotny tytuł "Sara Crewe, or what happend at Miss Minchin's") - powieść napisana w 1909 przez Frances Hodgson Burnett. Pierwsze wydanie polskie - 1931. Książka była adaptowana na potrzeby teatralne, na jej motywach nakręcono film animowany.
Mała Sara Crewe, córka angielskiego oficera w Indiach, po śmierci matki zostaje umieszczona na pensji w Londynie. Jest tam traktowana jak księżniczka otoczona aureolą bogactwa i egzotyki. Ale kiedy ojciec nagle umiera i nie ma kto płacić za szkołę, dziewczynka z roli księżniczki spada do roli pomywaczki, wyzyskiwanej bezlitośnie przez właścicielkę pensji. W tym ciężkim okresie Sara zachowuje się godnie i dzielnie, a jej postawa i zachowanie stanowią główny walor książki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.