Mała Fatra (słow. Malá Fatra) - pasmo górskie w Karpatach Zachodnich (Słowacja).

Położenie

Mała Fatra leży w północno-zachodniej Słowacji, od zachodu ograniczona jest Żylińską Kotliną, od wschodu Kotliną Turciańską, na północy graniczy z Kysucką Wyżyną i Wyżyną Orawską, na południu na krótkim odcinku przylega do Gór Strażowskich.

Opis

Mała Fatra należy do Zachodnich Karpat Wewnętrznych i jest trzecią co do wysokości ich częścią (po Tatrach i Niżnych Tatrach). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego-zachodu na południowy-wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość - 16 km. Mała Fatra jest podzielona na dwie części przez dolinę Wagu:
  • Luciańską na południowy-zachód (najwyższy szczyt: Wileka Łąka - 1475 m n.p.m.)
  • Krywańską na północny-wschód (najwyższy szczyt Wielki Krywań - 1709 m n.p.m.)
Mała Fatra słynie głównie z dolomitowych urwisk, skalnych wież, jaskiń, głębokich wąwozów z kryształowo czystą górską wodą, wodospadami, które powodują u wędrowca zachwyt nad pięknem, dzikością i harmonią przyrody. Symbolem Parku Narodowego Mała Fatra jest postrzępiony Wielki Rozsudziec (1610 m n.p.m.)

Fauna i flora

Krywańska Mała Fatra od dawna przyciągała uwagę ludzi - na początku byli to pasterze, poszukiwacze minerałów, myśliwi, ale i wędrowcy zwabieni pięknem tutejszej przyrody, naukowe poznanie pasma rozpoczęto jednak dopiero pod koniec XVIII w. - od r. 1804 botanik Paweł Kitabel prowadził badania na terenie Orawy i doliny Wagu.
Mała Fatra posiada szereg pięter roślinnych od podgórskich łąk po alpejskie hale. W lasach dominują buk (55%), świerk (30%) i jodła (6%), spotyka się także sosnę, jawor (2%) i wiąz, a w szczytowych partiach kosodrzewinę (2%). Na terenie pasma znajdują się: torfowiska, formy skalne, górskie łąki, różne typy lasów, zachowanych często w stanie pierwotnym, etc. Park jest siedliskiem rzadkich karpackich gatunków roślin i zwierząt (często endemitów).

Ochrona przyrody

  • w 1967 r. powstały pierwsze rezerwaty przyrody na terenie pasma oraz obszar chronionego krajobrazu Mała Fatra
  • 1 kwietnia 1988 r. powołano do życia Narodny Park Mala Fatra o powierzchni 22630 ha (z otuliną o pow. 23262 ha). Terytorium Parku przypomina kształtem nieregularną elipsę o długości 26 km i szerokości 12,5 km, najniższy punkt Parku leży na wysokości 358 m n.p.m. (Hradsky potok k/Streczna), najwyższym jest Wielki Krywań - 1709 m n.p.m.
  • 21% powierzchni Parku pokrywają rezerwaty przyrody o zróżnicowanym charakterze

Turystyka

Park oferuje możliwości atrakcyjnego wypoczynku i rekreacji:
  • łączna długość szlaków turystycznych wynosi ok. 150 km
  • w zimie można korzystać z licznych tras narciarskich - zjazdowych i biegowych;
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.