Lyndon Baines Johnson (LBJ) (ur. 27 sierpnia 1908 r. - zm. 22 stycznia 1973 r.), amerykański polityk Partii Demokratycznej i Prezydent USA w latach 1963-1969.
Urodził się w Stonewall, nieopodal miasta Johnson City (nazwanego tak na cześć jego dziadka) w stanie Teksas w USA. Jego rodzice żyli z farmy, w biednym rejonie Teksasu i nie mogli dać wiele swojemu synowi, z tego względu kształcił się w szkołach publicznych. W roku 1927 ukończył studia pedagogiczne w Southwest Texas State Teachers College.
Przez krótki tylko czas zajmował się pracą pedagoga, wkrótce poświęcił się karierze politycznej. Poprzez udział w akcji wyborczej lokalnego polityka Richarda M. Kleberga w 1931, otrzymał pracę w jego sekretariacie, kiedy ów dostał się do Kongresu. W 1934 ożenił się z Claudią Altą Taylor (nazywaną później Lady Bird Johnson). Od 1935 zajmował stanowisko w administracji stanowej Teksasu.
Johnson wypłynął na szerokie wody polityki w roku 1937, kiedy to został wybrany do Izby Reprezentantów z Austin i okolicznych terenów. W kampanii posługiwał się hasłami Nowego Ładu. W kilka dni po zwycięstwie został zaproszony, aby towarzyszyć prezydentowi Franklinowi D. Rooseveltowi w czasie jego podróży po Teksasie. Zyskał sobie tym opinię jego protegowanego. W roku 1941 bez powodzenia starał się o wybór na senatora ze stanu Teksas.
W czasie II wojny światowej pełnił (w stopniu komandora podporucznika) czas pewien (grudzień 1941 - lipiec 1942) służbę w lotnictwie marynarki wojennej na Pacyfiku. Zdobył odznaczenie wojenne Silver Star, jednak istnieją podejrzenia, że w przyznaniu go odegrały rolę czynniki polityczne.
Lyndon_Johnson -
Ponownie startował w wyborach do Senatu USA w roku 1948 tym razem z powodzeniem. Johnson został najpierw zastępcą frakcji demokratycznej ds. dyscypliny, a następnie liderem mniejszości demokratycznej, będąc najmłodzym politykiem wybranym na przywódcę frakcji parlamentarnej. Po ponownym wyborze do Senatu w roku 1954, został liderem większości demokratycznej w tej izbie.
Uchodził za najbardziej wpływowego po prezydencie Eisenhowerze polityka amerykańskiego. Wspierał niekiedy i pomagał przeforsować niektóre inicjatywy prezydenta, nie zgodził się natomiast na wsparcie Francuzów w Wietnamie.
W roku 1960 ubiegał się o nominację demokratów na prezydenta, ale przegrał z Johnem Kennedy'm, nominat zaproponował mu natomiast nominację na wiceprezydenta, którą to ofertę Johnson przyjął. Po zwycięstwie Kennedy'ego, Johnson pełnił urząd wiceprezydenta w latach 1961-1963. Po zabójstwie Kennedy'ego, Johnson został 22 listopada 1963 zaprzysiężony na prezydenta USA. Johnson wygrał następnie wybory na prezydenta w roku 1964 najwyższym odsetkiem głosów w historii wyborów prezydenckich w USA (61 procent).
Johnson jako prezydent przeprowadził wiele reform społecznych, realizując swoją ideę stworzenia "Wielkiego Społeczeństwa" (The Great Society), które zyskały mu dużą popularność. Były wśród nich m.in. ustawa o prawach obywatelskich, program walki z ubóstwem, pomoc w edukacji i dostępie do opieki medycznej, program rozwoju zapóźnionych terenów, zniesienie przeszkód w prawie do głosowania. Jego działalność stworzyła podstawy do pełnego równouprawnienia Murzynów i białych w USA oraz powstania obecnego systemu opieki społecznej. Za jego prezydentury, USA rozwinęły także program podboju kosmosu. Wiceprezydentem za jego kadencji był Hubert Humphrey, Sekretarzem Stanu Dean Rusk, Sekretarzami Obrony Robert McNamara (1961-1968) i Clark Clifford (1968-1969).
Mimo prospołecznych reform i walki z dyskryminacją rasową, w tym czasie rozgorzały w USA poważne niepokoje społeczne. Polityka Waszyngtonu w kwestiach równouprawnienia rasowego z trudem znajdowała realizację na amerykańskiej prowincji, zwłaszcza na Południu. Doszło między innymi do zabójstwa Martina Luthera Kinga. Rząd USA prowadził w tym czasie wojnę w Wietnamie i aczkolwiek Johnson był niechętny wojnie, "odziedziczonej" po porzedniku, lecz w celu prób jej zwycięskiego zakończenia zwiększał zaangażowanie amerykańskie w Wietnamie (mimo to, amerykańska obecność militarna nie osiągnęła poziomu wystarczającego do wygrania wojny, co powodowało krytykę ze strony kół wojskowych). Kwestia niepopularnej w społeczeństwie wojny zdominowała w końcu prezydenturę Johnsona, przesłaniając jego program "Wielkiego Społeczeństwa" i spowodowała drastyczny spadek jego popularności. Na skutek tego, w marcu 1968 Johnson zrezygnował publicznie z ubiegania się o wybór na drugą kadencję.
Johnson opuścił Biały Dom w styczniu 1969 roku. Zmarł na zawał serca na swoim ranczo nieopodal Johnson City w Teksasie i tam jest pochowany.

Linki zewnętrzne

  • [1] - oficjalna witryna internetowa prezydenckiej biblioteki i muzeum Lyndona B. Johnsona.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.