Lusaka to stolica Zambii. Jest położona w południowo-środkowej części kraju na wyskokości 1300 m. Ludność wynosi 1.640.000 (2000).
Lusaka została założona w roku 1905 przez osadników z Europy. W maju 1935 r. zastąpiła Livingstone jako stolica kolonii brytyjskiej Rodezji Północnej. W 1964 roku Lusaka została stolicą niepodległej Zambii.

Klimat

Są trzy główne pory: chłodna i sucha do maja do sierpnia, gorąca i sucha od września do października i ciepła i mokra do listopada do kwietnia.
Średnia temperatura w południe: od 31 stopni Celsjusza w październiku do 10 stopni w czerwcu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.