Luke Skywalker - jeden z głównych bohaterów Sagi Gwiezdnych Wojen, grany przez Marka Hamilla.
Syn Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i księżniczki Naboo - Amidali, bliźniaczy brat Lei. Wychował się na planecie Tatooine u swojego wujostwa - Beru i Owena Larsów na farmie wilgoci. Gdy na farmę Larsów trafia R2-D2 wraz ze swoim towarzyszem C-3PO, życie Luke'a zmiena się nie do poznania. Szukając niesfornego R2-D2 spotyka Obi-Wana Kenobiego, który zaznajamia go z Mocą i wraz z Hanem Solo - pilotem Sokoła Millenium opuszczają Tatooine. Wkrótce Obi-Wan ginie, a Luke w bitwie o Yavin pomoga Rebeliantom zniszczyć Gwiazdę Śmierci. Po bitwie o Hoth trafia na szkolenie do mistrza Jedi - Yody. Ze zwykłego człowieka w ciągu kilku lat staje się najpotężniejszym mistrzem Jasnej Strony Mocy we wszechświecie. Z pomocą ojca pokonuje znienawidzonego Imperatora Palpatine'a w bitwie o Endor. Tworzy Akademię Jedi i szkoli nowe pokolenie obrońców galaktyki.
Po 19 latach od opuszczenia rodzinnego Tatooine żeni się z Marą Jade, która rodzi mu syna - Bena. Wkrótce pojawia się kolejne wyzwanie dla Luke'a i całej galaktyki - najeźdźcy z innej galaktyki: Yuuzhan Vongowie. W tej wojnie główną rolę odegra jednak młode pokolenie rycerzy Jedi.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.