Luiz Inácio Lula da Silva (ur. 6 października 1945 w Caetés, Pernambuco), polityk brazylijski, od 2003 prezydent Brazylii.
Jako oficjalna data urodzenia podawany jest 6 października, ale według słów polityka, opierającego się na pamięci matki, faktycznie urodził się 27 października 1945. Pochodził z wieloletniej rodziny robotniczej. Pracował w fabryce od 14. roku życia, w młodym wieku zaangażował się w działalność lewicowych związków zawodowych; aktywność ta wiązała się z ryzykiem ze względu na panujący w Brazylii reżim wojskowy. W wypadku przy pracy stracił palec.
Od 1972 był jednym z przywódców ruchu związkowego. Organizował masowe protesty i strajki, był więziony. W lutym 1980 wraz z grupą innych liderów związkowych oraz intelektualistów współtworzył lewicowe skrzydło Partii Robotniczej - Partido dos Trabalhadores. Od 1982 używa przydomku Lula jako oficjalnego nazwiska. Brał udział w kolejnych kampaniach społecznych, które doprowadziły ostatecznie do ustąpienia władz wojskowych i zmiany konstytucji (m.in. wprowadzono powszechne wybory prezydenckie). Od 1986 zasiadał w parlamencie.
Z ramienia Partido dos Trabalhadores startował w wyborach prezydenckich w 1989. Od tego czasu brał udział w kolejnych wyborach, osiągając wreszcie na jesieni 2002 cel - pokonał w wyborach Jose Serrę z Brazylijskiej Partii Socjaldemokratycznej i został wybrany na prezydenta. Urząd objął 1 stycznia 2003.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.