Luiz Váez de Torres (ur. ok. 1565, zm. 1610), portugalski żeglarz i odkrywca z przełomu XVI i XVII wieku. Jego imieniem nazwano Cieśninę Torresa oddzielającą Papuę Nową Gwineę od Australii; ludność zamieszkująca wyspy położone w tejże cieśninie nazywana jest w języku angielskim The Torres Strait Islander.
Niewiele wiadomo o wczesnych latach życia Torres'a; wiadomo, iż wstąpił na służbę Hiszpanii i dotarł do Ameryki Południowej. W 1605 wypłynął z Callao w Peru jako zastępca dowódcy Pedro Fernandeza de Quirosa w wyprawie mającej na celu eksplorację południowo-zachodniego Oceanu Spokojnego. Torres był kapitanem statku "San Pedro".
W maju 1606 wyprawa natknęła się na wyspy nazwane przez Quirósa Austrialia de Espiritu Santo (obecnie Vanuatu).
Podczas żeglugi wokół wysp statek Quirósa został wypchnięty na pełne morze; w efekcie Quirós pożeglował w drogę powrotną do Meksyku. Po bezowocnych poszukiwaniach statku dowódcy wyprawy i zakładając, iż statek Quirósa zatonął, Torres kontynuował zaplanowaną wyprawę w kierunku Manili na Filipinach poprzez Moluki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.