(gauleitera gdańskiego Rzeszy oraz odpowiedzialny za powstanie obozu koncentracyjnego Armią Czerwoną do Niemiec. Jego nazwisko znalazło się na alianckiej liście zbrodniarzy wojennych. Zatrzymany przez Anglików, w sierpniu 5 do Mokotowie w Warszawie.
Honorowy obywatel miasta:
Gdańska od 14 lipca 1933
Fürth od 27 kwietnia 1934
Sopotu od 4 czerwca 1939.
, dr historii, polski polityk.
Urodzony w Gdańsku. Jest absolwentem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Obronił pracę doktorską na temat życia i myśli Charlesa de Gaullea.
Od lat siedemdziesiątych przywódca opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Poseł na PK) oraz Parlamentu Europejskiego posłowi PO.
Przewodniczący Unii Demokratycznej (Partii Konserwatywnej (Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.
Alfons (Alf) Liczmański (ur. Granicznej Wsi) gdański działacz polonijny, harcmistrz.
Współorganizator polskiego harcerstwa w Wolnym Mieście Gdańsku. Twórca drużyny harcerskiej im. Zawiszy Czarnego (hufca gdańskiego. Od Chorągwi ZHP. Redaktor naczelny harcerskiego pisma "Zew" (1935-1938). W latach 1927-1936 nauczyciel w Polskiej Szkole Handlowej w Gdańsku. Aktywny działacz polski, organizator wielu patriotycznych imprez polonijnych w Wolnym Mieście.
(ur. gdańszczanka, Stoczni Gdańskiej.
W latach 70. organizowała sierpniu 1980 była organizatorem strajku w Stoczni Gdańskiej oraz sygnatariuszem porozumień sierpniowych. Zasiadała w Senacie II kadencji (1991-1993). Jej mężem był Bogdan Borusewicz. .
Andrzej Schlüter Młodszy (1660 1714)
Wybitny rzeźbiarz i architekt, przedstawiciel nurtu klasycyzującego w sztuce Gdańsku. Początkowo działał w Polsce, współpracując z architektem niderlandzkiego pochodzenia Tylmanem z Gameren. W Niemiec na dwór Wielkiego Elektora księcia Fryderyka Wilhelma, późniejszego króla Prus. Zmarł w Petersburgu, gdzie spędził 2 ostatnie lata życia.
(ur. 1935) działacz polityczny i związkowy
Współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Współzałożyciel NSZZ Solidarności. W stanie wojennym internowany, później wielokrotnie więziony.
Pracownik Stoczni Gdańskiej, inżynier. .
(ur. Lidzie, obecnie na terenie Białorusi) - profesor, dawny pracownik Politechniki Gdańskiej
(dyrektor Instytutu Fizyki PG i dziekanem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej), pasjonat i znawca historii Gdańska.
W Kresów Wschodnich.
Aktywnie uczestniczy w ratowaniu i przywracaniu utraconych gdańskich zabytków oraz pielegnowaniu tradycji. Doprowadził m. in. do odbudowy zegara astronomicznego z 1470 roku na kościele Mariackim i powrotu carillonu na wieżę kościoła św.
(47 lat) to polska ekonomistka, polityk oraz eurodeputowana od 13 czerwca 2004.
Biografia
Anna Fotyga jest absolwentką handlu zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego i Duńskiej Szkoły Administracji Publicznej. W Lecha Kaczyńskiego, kierowała biurem zagranicznym centrali Solidarności.
Była doradcą premiera Jerzego Buzka do spraw międzynarodowych, wiceprzewodniczącą rady nadzorczej ZUS, ekspertem Międzynarodowej Organizacji Pracy i Banku Światowego.
(ur. Wolnych Związków Zawodowych, robotnica Stoczni Gdańskiej pracująca jako operator suwnicy. Za niezależną działalność związkową została karnie zwolniona z pracy w 7 sierpnia 1980, gdy brakowało jej do emerytury 5 miesięcy. Decyzja dyrekcji wywołała NSZZ Solidarność, a Walentynowicz i zwolnionego wcześniej Lecha Wałęsę przywrócono do pracy.
Odeszła z "Solidarności" jeszcze w latach 80-tych, krytykując ówczesne kierownictwo związku skupione wokół Wałęsy.
(Möller) (ur. ok. Królewcu zm. 1611 w Gdańsku) - malarz gdański
Jeden z najwybitniejszych gdańskich malarzy XVI i XVII w. W Gdańsku od Rudolfa II w Pradze.
Malował obrazy o tematyce biblijnej oraz sceny rodzajowe i portrety.
Wybrane dzieła:
Alegoria Sprawiedliwości (1588),
Model świata i społeczeństwa gdańskiego (1600),
Grosz Czynszowy (1601),
Budowa Świątyni (1602),
Sąd Ostateczny.
W źródłach także jako van Opberghen (ur. Flandrii, zm. niderlandzki architekt, przedstawiciel manieryzmu.
Wybitny gdański architekt i fortyfikator. Jeden z twórców gdańskiego renesansu. Do Gdańska przybył w Antwerpii. Od 1592 miejski budowniczy do spraw obronnych w Gdańsku, a od 1594 pierwszy budowniczy miasta.
Projektant i budowniczy gdańskich fortyfikacji. Brał udział przy budowie fortyfikacji Twierdzy Wisłoujście oraz przy regulacji Wisły.
(1572 28 listopada 1627), Holender, admirał polskiej floty wojennej.
Urodzony w Holandii, od Zygmunta III Wazy. Przed bitwą pod Oliwą, 24 listopada 1627 r. został wyznaczony na stanowisko admirała (głównodowodzącego) polskiej floty biorącej udział w bitwie. W czasie bitwy, 28 listopada 1627, będąc na pokładzie zdobytego już szwedzkiego galeonu "Tigern", poniósł śmierć na skutek trafienia przypadkową kulą artyleryjską w nogi.
(ur. Środzie Wielkopolskiej zm. Poznaniu) - nazistowski polityk, namiestnik Rzeszy w Kraju Warty.
Obergruppenführer SS. Do NSDAP wstąpił w 1928. Wcześniej współzałożył w Gdańsku organizację "Stahlhelm", która skupiała żołnierzy frontowych. W latach 1930-1933 pełnił obowiązki sekretarza okręgu partyjnego w Gdańsku. W lipcu 1933 został wybrany wiceprezydentem gdańskiego Senatu, a w listopadzie 1934 prezydentem.
(ur. 1572, zm. 1609 w Gdańsku) - filozof, historyk.
Student uczelni w Wittenberdze, Heidelbergu i Lipsku.
Był profesorem filozofii Gimnazjum Akademickiego w Gdańsku. Zajmował się historią logiki i teorią historii.
NapisałJest autorem licznych rozpraw i traktatów naukowych. Szczególnie znane są wydane drukiem: wykłady z metafizyki oraz pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o żegludze i nawigacji "Brevis commentatio nautica".
(w żródłach także: Barthell Schachtman) (ur. 1559 - zm. 1615 w Gdańsku) - burmistrz Gdańska.
Studiował w Krakowie. W latach Złota Brama, Fontanna Neptuna oraz Wielka Zbrojownia.
Pochowany został w Kościele Mariackim. .