Lucio Edwin Gutiérrez Borbúa (ur. 23 marca 1957), polityk ekwadorski, wojskowy, prezydent Ekwadoru w latach 2003-2005.
W styczniu 2000 był przywódcą puczu wojskowego, który obalił prezydenta Jamila Mahuada; po kilkunastu godzinach przekazał kierowanie rządem Radzie Państwa, a ostatecznie władzę przejął Gustavo Noboa. Za udział w przewrocie Gutiérrez spędził pół roku w więzieniu.
Startował w wyborach prezydenckich w 2002 i w drugiej turze pokonał bogatego plantatora bananów Alvaro Noboę. Został zaprzysiężony 15 stycznia 2003. Cieszył się początkowo wysokim poparciem społecznym (ponad 60 %), które stopniowo tracił po niepopularnych decyzjach. Doprowadził m.in. do zmian personalnych w Sądzie Najwyższym, a popierani przez niego nowi sędziowie uwolnili od zarzutów jego sojuszników politycznych, byłych prezydentów Gustavo Noboę i Abdala Bucarama. W listopadzie 2004 przetrwał próbę odsunięcia go od władzy pod zarzutem nadużyć finansowych w czasie wyborów lokalnych.
Po kolejnej fali protestów społecznych został usunięty z urzędu prezydenta przez Kongres 20 kwietnia 2005; tymczasowym szefem państwa został wiceprezydent Alfredo Palacio, który wydał nakaz aresztowania poprzednika.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.