b>Lubliniec to miasto powiatowe w województwie śląskim siedziba powiatu lublinieckiego.
Miejscowość znana głównie ze względu na znajdujący się tam Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. doktora Emila Cyrana ([1]) - jeden z najważniejszych ośrodków tego typu w województwie śląskim.

Historia

Został założony na szlaku handlowym z Wrocławia do Krakowa w 1270 roku przez księcia Władysława Opolskiego. Lokowany na prawie magdeburskim Lubliniec prawa miejskie uzyskał w 1272 roku i w tym roku rozpoczęła się budowa miejskiego ratusza oraz kościoła pw. św. Mikołaja. Od 1300 roku pod zwierzchnictwem Czech. Na początku XV wieku zdobyty przez wojska królewskie Władysława Jagiełły, a właścicielem miasta został Spytko z Melsztyna. Do 1450 roku liczne przywileje miejskie, nadane przez księcia Jana Dobrego: przywilej cechów (utworzenie nowych cechów), przylej prawa składowego, przywilej na warzenie piwa.
Od XVIII wieku stolica powiatu lublinieckiego, jednego z największych w regencji opolskiej. W wyniku trzech wojen śląskich w XIX wieku przechodzi z Austrii do Prus. Po I wojnie światowej pozostał w granicach Niemiec. W plebiscycie Ligi Narodów ludność lubliniecka opowiedziała się za pozostaniem w granicach niemieckich. W nocy z 2 na 3 maja 1921 w pobliskim Czarnym Lesie Wojciech Korfanty podpisał dokument potwierdzający wybuch III powstania śląskiego, w wyniku którego Lubliniec został miastem granicznym Polski. W czasie kampanii wrześniowej szybko zdobyty przez oddziały hitlerowskie. We wrześniu 1939 roku egzekucje na byłych powstańcach śląskich oraz na mieszkańcach miasta. W tutejszym szpitalu psychiatrycznym mordy na dzieciach i nieludzkie eksperymenty przeprowadzane przez hitlerowskich lekarzy. Wyzwolony w 1945 roku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.