Louis Braille (4 stycznia 1809 - 6 stycznia 1852) francuski twórca alfabetu dla niewidomych, nazwanego póżniej alfabetem Braille'a.
Louis Braille był synem Simon-René Braille'a, rzemieślnika zajmującego się wytwarzaniem siodeł i uprzęży. W wieku 3 lat Louis uszkodził sobie oko bawiąc się w warsztacie ojca. Doszło do zakażenia, które później przeniosło się także na drugie oko, co w efekcie spowodowało obuoczną ślepotę.
W wieku 10 lat Braille uzyskał stypendium w szkole dla niewidomych w Paryżu. Tam dzieci uczyły się czytać, odczytując pismo, które było wypukłe. Nie mogły jednak pisać, ponieważ litery były wytłaczane w specjalnej prasie.
Pismo Braille'a powstało w oparciu o system korespondencji używany przez francuską armię do przekazywania rozkazów bez słów w ciemności. Braille dowiedział się o nim od emerytowanego kapitana Charlesa Barbiera de la Serre wizytującego szkołę do której uczęszczał Braille. System wojskowy oparty był na 12 wypukłych punktach, braillowski na 6. Później Braille dokonał rozszerzenia swego alfabetu na zapis matematyczny i nutowy.
Braille zmarł na gruźlicę w roku 1852, jest pochowany w paryskim Panteonie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.