Lotnisko - obszar, na którym lądują, startują i manewrują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.
W obrębie lotniska można wyróżnić część służącą technicznej obsłudze samolotów w czasie startów i lądowań: pasy startowe, drogi kołowania, hangary, wieża kontroli lotów, urządzenia naprowadzające, oraz część służącą obsłudze pasażerów, czyli terminale lotnicze.
W zależności od wielkości lotnisk i ich funkcji mówi się o:
  • portach lotniczych - duże lotniska, przyjmujące dużą liczbę samolotów pasażerskich i transportowych,
    • krajowe - obsługujące pasażerów na liniach wewnątrzkrajowych,
    • międzynarodowe,
    • międzykontynentalne,
  • lądowiskach - raczej prowizorycznych, bez zabudowań portowych, obsługujące głównie helikoptery (śmigłowce) oraz małe samoloty,
  • portach śmigłowcowych (heliportach, śmigłowcach),
  • lotniskach wojskowych (Wojskowych Portach Lotniczych wchodzących w skład Bazach Lotniczych).
Lotniska położone są zazwyczaj w pewnej odległości (kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów) od miast, które obsługują.
Lotniska oznaczane są trzyliterowym kodem IATA oraz czteroliterowym kodem ICAO.
Lotnisko oraz jego strefa ochronna zajmują znaczne obszary, wyłączając z użytkowania znaczny areał gruntów. Zamieszkiwanie w jego pobliżu może być szkodliwe dla zdrowia z powodu zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.