Lodovico Sforza, zwany Lodovico il Moro lub Maur ( ur.1452–zm.1508 ). Syn Francesco I, książę Mediolanu w latach 1494–99.
W latach 1480–94 sprawował władzę jako regent małoletniego bratanka Gian Galeazzo (ojca Bony Sforzy), a po jego śmierci został księciem Mediolanu. W 1499 został pozbawiony władzy przez króla Francji Ludwika XII, wspieranego przez Wenecję. W 1500 ujęty przez Francuzów i do śmierci więziony w zamku Loches w Turenii.
Przydomek Maura nadano mu ze względu na śniadą cerę. Był on bezwzględnym i pragmatycznym władcą renesansowy, a zarazem wybitnym mecenasem sztuki. Za jego panowania mediolański dwór stał się najświetniejszy w Europie, pracowali dla niego Leonardo da Vinci i architekt Bramante.
Finansował budowy kanałów i fortyfikacji oraz urządzał wspaniałe festyny. Doprowadził do supremacji Mediolanu w stosunkach z państwami włoskimi ( sojusz z Florencją ).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.