Lizbona (port. Lisboa, wym. liżboa) jest stolicą Portugalii. Znajduje się na wybrzeżu Atlantyku nad ujściem Tagu. Posiada około 600 000 mieszkańców, a wraz z przyległymi obszarami około 2 900 000.

Historia

Lizbona -
Rejon dzisiejszej Lizbony zamieszkany był co najmniej od czasów rzymskich. Ówczesna osada występuje w źródłach jako Olisipo. W VIII wieku miasto zostało przejęte przez Maurów z Afryki północnej. W XII wieku została zdobyta przez pierwszego władcę Portugalii, Dom Afonso Henriques, który w 1260 roku ustanowił ją stolicą państwa.
W okresie wielkich odkryć geograficznych (XV-XVII wiek) z Lizbony wyruszyło wiele wypraw morskich.
26 stycznia 1531 roku miasto zostało dotknięte przez trzęsienie ziemi, w którym zginęły tysiące jego mieszkańców.
1 listopada 1755 miało miejsce następne trzęsienie ziemi, po którym w ramach odbudowy dokonano architektonicznej reorganizacji miasta.
5 października 1910 wybuchła w Lizbonie rewolucja republikańska.
24 kwietnia 1974 wybuchła rewolucja goździków.

Gospodarka

Główne dziedziny przemysłu w rejonie Lizbony to przemysł stalowy, włókienniczy, chemiczny, ceramiczny, stoczniowy i rybołówstwo.
Lizbona posiada oceaniczny port handlowy i wojenny.

Sławni ludzie związani z Lizboną

  • Święty Antoni Padewski, urodzony w Lizbonie w 1195 roku
  • Fernando Pessoa, urodzony w Lizbonie w 1888 roku
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.