Lit - oficjalna waluta litewska (po litewsku "Litas"; międzynarodowy skrót ISO 4217: "LTL").
Po raz pierwszy lit był w prowadzony do obiegu jako waluta państwowa w niepodległej Litwie 2 października 1922 roku. W roku 1940 lity przez radzieckie władze zostały zamieniony na ruble. Ponownie lit został wprowadzony 25 czerwca 1993 roku do obiegu jako waluta litewska przez Narodowy Bank Litwy (Lietuvos Bankas). Od 2 lutego 2002 kurs lita wobec euro jest stały i wynosi 3,4528 LTL za 1 EUR.
1 lit = 100 centów

Litewska waluta - banknoty

10 litów

Awers : po prawej stronie banknotu portrety bohaterów narodowych, pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girėnasa. Kolory na awersie - pomarańczowy, zielony, fioletowy i niebieski.
Rewers : Nad Atlantykiem lecący samolot "LITUANICA", fragmenty kontynetów Ameryki i Europy. Kolory rewersu - rożowy, fioletowy i niebieski.
Lit_(waluta) -

20 litów

Awers : po prawej stronie banknotu portret znakomitego litewskiego poety Maironisa (prałata Jonasa Mačiulisa 1862-1932). Kolory na awersie to brązowy, fioletowy, różowy i niebieski.
Rewers : Statua Wolności na tle Wojennego Muzeum Witolda Wielkiego i dzwonnicy. Kolory rewersu - fioletowy, żółty i jasno niebieski.
Lit_(waluta) -

50 litów

Awers : po prawej stronie banknotu portret patriarchy Litwy, naukowca, polityka Jonas'a Basanavičius'a (1851-1927). Kolory na awersie - pomarańczowy, zielony, fioletowy i niebieski.
Rewers : Katedra Wileńska z dzwonnicą, pomnik Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina, baszta zamku Giedymina, Góra Trzech Krzyży. Kolory rewersu - rożowy, fioletowy i niebieski.
Lit_(waluta) -

100 litów

Awers : po prawej stronie banknotu portret patriarchy Litwy, naukowca, polityka Jonasa Basanavičiusa (1851-1927). Kolory na awersie - pomarańczowy, zielony, fioletowy i niebieski.
Rewers : Starówka Wilna - jedna z największych w Środkowej i Wschodniej Europie. Centralnie widać Uniwersytet Wileński im. Stefana Batorego, założony w 1579 roku, a także budynki przyuniwersyteckie z dzwonnicą i kościołem św. Jana na czele. Kolory rewersu - zielony, brązowy i niebieskawo-zielonkawy.
Lit_(waluta) -

200 litów

Awers : po prawej stronie banknotu portret znakomitego litewskiego filozofa, poety dramaturga, muzyka, pedagoga i kulturoznawcy Vydūnasa (Vilhelmas Storosta, 1868-1953). Vydūnas w swoich pracach głosił idealistyczną filozofię i idei humanizmu. Kolory na awersie - zielony, zielonkawo-niebieskawy i fioletowy.
Rewers : Kłajpedzka latarnia morska, zbudowana w 1796 roku, która miała wysokość 29,2 m, a jej światło o mocy 45 tysięcy świec było widoczne na 35 km. W roku 1937 w latarni kłajpedzkiej działała radiostacja radiogonometryczna. Ta latarnia była nietylko symbolem Kłajpedy, ale też znaczącym akcentem miasta i miejscem odwiedzamym przez licznych turystów. Latarnia kłajpedzka przestała działać przed II wojną światową i niestety nie zachowała się do naszych dni. Kolory rewersu - fioletowy, brązowy, żółty i niebieskawo-zielonkawy.
Lit_(waluta) -

500 litów

Awers : po prawej stronie banknotu portret pisarza, autora hymnu państwa litewskiego Vincasa Kudirki (1858–1899). Kolory na awersie - czerwony, brązowy, i oliwkowy.
Rewers : Na tle krajobrazu litewskiego widzimy Dzwon Wolności Litwy, na którym znajduje się napis: "O, dzwoń przez wieki dzieciom Litwy, że wolności nie godzien ten, kto nie broni jej". Kolory rewersu - czerwony, bordowy, i żółtawo-brązowy.
Lit_(waluta) -

Litewska waluta - monety

 

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.