Lipsk_(Niemcy) -
Lipsk (łuż. Lipsk, niem. Leipzig, łac. Lipsia) to największe miasto kraju związkowego Saksonia (471 tys. mieszk.), i drugie, po Berlinie, wschodnich Niemiec.
Ma 494,7 tys. mieszkańców (2004). Aglomeracja miejska Halle-Lipsk ma 1,397 mln mieszkańców (2004). W 1987 miasto miało 550,6 tys. mieszkańców.
Lipsk to duży ośrodek przemysłu, jedno z ważniejszych centrów handlu (Targi Lipskie), ośrodek kultury i nauki z kilkusetletnią tradycją.

Historia

W X w. Lipsk był małą słowiańską osadą. W XII w. zbudowano tu niemiecką osadę handlową (prawa miejskie w 1165 r.). Do XV w. miasto podlegało władcom Saksonii, następnie uzyskało status wolnego miasta cesarskiego. W 1409 r. w mieście otwarto uniwersytet, jeden z pierwszych na terenie Niemiec. W XVII w. Lipsk ucierpiał znacznie w wyniku działań wojny trzydziestoletniej, w 1813 r. nieopodal miasta rozegrała się "Bitwa Narodów", zakończona klęską wojsk Napoleona i śmiercią jednego z wodzów - ks. Józefa Poniatowskiego.
Pod koniec ostatniej wojny miasto podzieliło los innych metropolii niemieckich, ciężko bombardowanych przez wojska alianckie. W okresie powojennym odbudowano nieliczne fragmenty przedwojennego Lipska. Na rynku Starego Miasta (Markt) znajduje się renesansowy ratusz (Altes Rathaus), nieopodal niego budynek wagi (Alte Waage). Także na rynku, wśród renesansowych kamieniczek znajduje się wzniesiony w tym samym stylu Dom Królewski (Königshaus). Obok rynku, na placu zwanym Naschmarkt (targ łakoci) stoi XVII-wieczny gmach giełdy (Handelsbörse) oraz pomnik związanego z miastem Goethego. W kościele św. Tomasza znajduje się grób Jana Sebastiana Bacha, który pracował tu jako kantor. W Lipsku urodził się inny wielki kompozytor niemiecki - Richard Wagner, zaś dyrektorem orkiestry w tutejszym domu cechowym (Gewandhausorchester) był przez kilkanaście lat Felix Mendelssohn-Bartholdy. W Johann-Sebastian-Bach-Museum podziwiać można pamiątki po wybitnym kompozytorze. Museum der "Runden Ecke", w niegdysiejszej siedzibie służb specjalnych NRD - Stasi dokumentuje działalność tej instytucji. Bitwę Narodów upamiętnia monumentalny pomnik, wysokości 91 m, wzniesiony w stulecie wydarzeń z 1813 r.

Miasta Partnerskie

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.