Niewielkie osiedle w północno-zachodniej części Wrocławia, graniczące od południa z Różanką, od zachodu z Rędzinem i Osobowicami, od wschodu z Widawą i Poświętnym, od północy ze Świniarami.
Cechą charakterystyczną osiedla jest sama jej nazwa, otóż w czasach gdy na terenach tych zyli Niemcy, istniała wieś Leipe (Lipa) oraz niewielka kolonia/folwark Petersdorf (wieś Piotra), które po odzyskaniu tych ziem do Polski zostały połączone w jedeną wieś. Następnie w 1973 roku Wrocław rozszerzył swoje granice o tą niewielką miejscowośc, głównym powodem było wyrównanie granic które sięgnęły rzeki Widawy na północy. Niestety mimo uzyskania statusu osiedla miejskiego Lipa Piotrkowska niewiele sie zmieniła przez ten czas ponad 30lat, powstało kilkanaście domów jednorodzinnych, ale brak większych inwestycji na tym terenie. Ludnośc osiedla zmniejsza sie, pw 1973 roku liczyło ok 800 mieszkańców, obecnie żyje tu tylko 500 osób.
Lipa Piotrkowska to spokojne osiedle, mimo iż przebiega przez nie trasa przelotowa (ul. Pełczyńska), przeważają pola i łąki a także sady drzew owocowych, przyjeżdżając tutaj człowiek ma wrażenie jakby wjechał do spokojnej i sennej wsi a nie miejskiego osiedla. Granica jest dośc mocno skomplikowana do wytłumaczenia, znaczna więszkośc przechodzi przez pola i łąki, tylko na zachodzie jest dobrze widoczna bo wyznaczają ją tory kolejowe.
Do najważniejszych budynków należy niewielki ale zadbany dworzec Osobowice, niestety trudno mi wytłumaczyc dlaczego nadano mu akurat nazwę sąsiedniego osiedla.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.