Linienie proces okresowego zrzucania zewnętrznej, twardej powłoki ciała u stawonogów, zewnętrznych warstwy naskórka u płazów i gadów, także zmiana upierzenia ptaków – pierzenie się ptaków oraz okrywy włosowej ssaków. U stawonogów w okresach po zrzuceniu zewnętrznego szkieletu i przed stwardnieniem nowego następuje bardzo wydatne powiększenie rozmiarów ciała. Regulacja hormonalna, podobnie jak u kręgowców. U płazów i gadów linienie jest regulowane przez hormony przysadki, tarczycy i kory nadnerczy. Wiąże się ze wzrostem organizmu oraz ma znaczenie jako wymiana zniszczonego pokrycia skóry. Okresowe, sezonowe linienie ssaków, zachodzące na wiosnę i jesienią (istnieje u nich ponadto linienie ciągłe), jest związane z regulacją ciepłoty ciała oraz rozrodem i zależne od wpływu światła, temperatury, hormonów przysadki, tarczycy i gonad.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.