Limfjord -
Limfjord -

Limfjord to wąska cieśnina oddzielająca Półwysep Jutlandzki od Vendsyssel (od 1825 nie istnieje naturalne połączenie między nimi i Vendsyssel traktowany jest jako wyspa).
Limfjord łączy Morze Północne z cieśniną Kattegat. Limfjord jest cieśniną stosunkowo płytką, szerszą na wschodzie, węższą na zachodzie. W cieśninie znajdują się wyspy Morsø, Livø, Fur i Egholm.
  • powierzchnia: 1500 km²
  • długość linii brzegowej: ok. 1000 km
  • średnia głębokość: 4,9 m
  • zasolenie: 32-34 ‰
Administracyjnie Limfjrod znajduje się na terenie trzech duńskich województw:
  1. Nordjyllands Amt, gdzie rozdziela Aalborg i Nørresundby, które jednak, dzięki połączeniu mostami, funkcjonują jako jedno miasto
  2. Viborg Amt
  3. Ringkjøbing Amt
Od roku 1973 województwa współpracują w ramach programu ochrony środowiska naturalnego Limfjord - głównie w zakresie połowów ryb.
Odnośniki zewnętrzne: oficjalna strona Limfjord
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.