Lille - miasto w północnej Francji, ośrodek administracyjny regionu Nord-Pas-de-Calais i departamentu Nord. Zamieszkiwane przez 212 597 mieszkańców (2000), zespół miejski 1 143 125 osób (1999). Wraz z miastem Kotrijk w Belgii tworzy konurbację o zaludnieniu 1,7 miliona osób.
Do lat 80. XX wieku było głównym miastem zagłębia Nord. Restrukturyzacja i zamknięcię nierentownych kopalń spowodowała zmienę funkcji miasta. Przemysł włókienniczy, maszynowy, elektrotechniczny, chemiczny i spożywczy.
Połączenie autostradą z Marsylią i Paryżem oraz koleją TGV z Paryżem.
Międzynarodowy port lotniczy i rzeczny, metro, 3 uniwersytety, politechnika.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.