Liga Mistrzów (UEFA Champions League) jest międzynarodowym turniejem piłki nożnej rozgrywanym co roku (od jesieni do wiosny) przez najlepsze kluby piłkarskie państw kontynentu europejskiego. Turniej jest organizowany przez UEFA i stanowi kontynuację Pucharu Klubowych Mistrzów Europy (utrzymując oficjalnie obie nazwy).

Rozgrywki

Puchar Klubowych Mistrzów Europy (zwany także Pucharem Europy lub Pucharem Mistrzów) jest rozgrywany od sezonu 1955/1956. Do fazy półfinałowej rozgrywany był systemem pucharowym. W finale rozgrywano tylko jedno spotkanie na neutralnym stadionie. Od sezonu 1992/1993 turniej przybrał formę rozgrywek grupowych i rozgrywany jest jako Liga Mistrzów. Rozgrywki te stały się najbardziej prestiżowym i komercyjnym przedsięwzięciem piłkarskim na świecie. W kolejnych sezonach powiększono liczbę uczestniczących w nim drużyn z 8 do 32, a do startujących w nim zwyczajowo mistrzów klubowych dołączone zostały drużyny z najlepszych lig Europy zajmujące drugie lub/oraz trzecie miejsca w rozgrywkach swoich krajów. Stworzono w ten sposób turniej w którym rywalizują najlepsze drużyny Europy a niejednokrotnie na świecie.

Obecny system rozgrywek

-Inter

Rozgrywki grupowe są poprzedzone eliminacjami, w których biorą udział mistrzowie niżej sklasyfikowanych krajów oraz drużyny z trzecich i czwartych miejsc z najlepszych lig europejskich. Sama Liga Mistrzów składa się z dwóch faz. Pierwsza - faza grupowa, gdzie 32 drużyny grają w 8 grupach po 4 w każdej. Wszystkie drużyny grają ze sobą dwa razy. Z każdej grupy awansują dwa najlepsze kluby, natomiast trzecia drużyna awansuje do Pucharu UEFA. Druga faza - playoff rozgrywana jest systemem pucharowym. Drużyny z danej pary grają ze sobą dwa razy - raz u siebie, raz na wyjeździe. Do finału awansują dwie drużyny, które rozgrywają tylko jedno spotkanie na neutralnym stadionie.

Triumfatorzy

Do najbardziej utytułowanych triumfatorów Puchar Europy należą: Zdobycie trofeum Ligi Mistrzów jest uważane za największe klubowe wyróżnienie w tej dziedzinie sportu w Europie i cieszy się olbrzymim zainteresowaniem zarówno kibiców jak i mediów.

Finały Pucharu Mistrzów

Osiągnięcia według krajów

Kraj Triumfator Finalista Zwycięskie kluby
Włochy 1014AC Milan (6), Inter Mediolan (2), Juventus Turyn (2)
Hiszpania 109Real Madryt (9), FC Barcelona (1)
Anglia
Liga_Mistrzów_UEFA -
102Liverpool F.C. (5), Manchester United (2), Nottingham Forest (2), Aston Villa (1)
Niemcy 67Bayern Monachium (4), Borussia Dortmund (1), Hamburger SV (1)
Holandia 62Ajax Amsterdam (4), Feyenoord Rotterdam (1), PSV Eindhoven (1)
Portugalia 45Benfica Lizbona (2), FC Porto (2)
Francja 15Olympique Marsylia (1)
Rumunia
Liga_Mistrzów_UEFA -
11Steaua Bukareszt (1)
Szkocja 11Celtic Glasgow (1)
Jugosławia 11Crvena Zvezda Belgrad (1)
Belgia 01-
Grecja 01-
Szwecja
Liga_Mistrzów_UEFA -
01-

Najlepsi strzelcy

Ranking z lat 1955-2005.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.