Licznik energii elektrycznej przeznaczony jest do pomiaru ilości przepływającej energii elektrycznej. Jest podstawą do rozliczania się między dostawcą a odbiorcą energii. Jednostką energii elektrycznej jest watosekunda [1], natomiast powszechnie używaną jednostką energii jest kWh.
Licznik jednofazowy typu A52d wykorzystywany jest przewaznie w domach jednorodzinnych. Występują w nim prądy wirowe, które wprowadzają w ruch tarczę licznika. Oznaczenia: A-licznik jednofazowy, 52 numer seryjny firmy, d- blokada wsteczna.
------------------------------------------------------------------------
Konstrukcyjnie licznik jest połączeniem watomierza indukcyjnego tarczowego z mechanizmem liczącym. W liczniku pod wpływem przepływającego prądu(który generuje w tarczy prądy wirowe) powstaje moment napędowy, a ten z kolei jest równoważony poprzez moment hamujący(który powstaje dzięki obecności magnesu trwałego w liczniku). Jest to tzw. zjawisko hamowania wiroprądowego. Prądy wirowe przeciwdziałające przyczynie ich powstania wywołują działanie dynamiczne, które hamuje ruch obrotowy. Tarcza w liczniku kręci się więc w szczelinach cewek prądowej oraz napięciowej licznika, a także w szczelinie magnesu trwałego(który znajduje się z przodu liczników, tuż za tabliczką znamionową). Uszkodzenie magnesu trwałego w liczniku(np.poprzez działanie na licznik zewnętrznymi polami magnetycznymi), prowadzi do znacznego osłabienia momentu hamującego, co objawi się zawyżonym naliczaniem energii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.