Liège (hol. Luik, niem. Lüttich), miasto we wschodniej Belgii, nad Mozą. Stolica Walonii oraz największy ośrodkiem francuskiego obszaru językowego w Belgii.
Liczba mieszkańców: 185,4 tys. (2004)
Od 1817 roku jest tam uniwersytet.

Historia

W starożytności rzymski obóz warowny Leodium, wokół którego rozwinęła się osada handlowa. Rozwój średniowiecznego miasta od 721, gdy ulokowano tu siedzibę biskupstwa. W X w. przekształciło się w samodzielne księstwo w ramach cesarstwa niemieckiego. Mieściła się w mieście ważna forteca. W następnych wiekach Liége stało się ważnym miastem w Dolnej Lotaryngii. W XIII i XIV w. znaczny rozwój w oparciu o rzemiosło, głównie sukiennictwo, rusznikarstwo oraz górnictwo. W 1815 roku włączone do Holandii (Niderlandów), w granicach Belgii od 1830 roku. W okresie obu wojen światowych w Liége i okolicy trwały zaciekłe walki z wojskami niemieckimi.

Zabytki i atrakcje turystyczne

  • gotycka katedra
  • pałac biskupi
  • Muzeum Curtiusa (Musée Curtius)
  • Muzeum Broni
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.