Lewis Henry Morgan (21 listopada 1818 - 1881) to amerykański antropolog i historyk, jeden z przedstawicieli ewolucjonizmu w naukach społecznych. W 1856 roku został członkiem American Association for the Advancement of Science, a w 1875 - National Academy of Sciences.
Morgan był pierwszym badaczem historii i kultury Irokezów, których opisał w swej pierwszej pracy The League of the Ho-dé-no-sau-nee or Iroquois. W 1847 roku największy irokeski szczep Seneca przyjął go w poczet członków plemienia i nadał imię Ta-ya-da-wah-kugh. Lewis analizował również rozwój rodziny i zbiorowości związanych pokrewieństwem, a także opracował teorię rozwoju społecznego. W rozwoju ludzkości wyróżnił trzy etapy: dzikości (savagery), barbarzyństwa (barbarism) i cywilizacji (civilization).
Najważniejsze prace:
  • The League of the Ho-dé-no-sau-nee or Iroquois (1851)
  • The American Beaver and his Works (1868)
  • Systems of Consanguinity and Affinity of the Human Family (1871)
  • Społeczeństwo pierwotne, czyli badanie kolei ludzkiego postępu od dzikości przez barbarzyństwo do cywilizacji (Ancient Society, or Researches in the Lines of Human Progress from Savagery, through Barbarism, to Civilization, 1877, wyd. pol. 1887)
  • Houses and House-life of the American Aborigines (1881)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.